Recovering a forgotten password

Setting up a new account

Lichnos - Parga

Area
Type of resort Klidné
User reviews
5/5
Skvělé!

the Evaluation of the helping others travellers. If you have already visited Lichnos - Parga, we will be very grateful for your opinion.

Rate

The current offer of hotels, apartments and studios

Hotel
Accommodation
The price with fees from the
Hotelový pokoj
19 513 Kč

Parga  - Lichnos Resort

The charming port and the small town of Parga stretches on the north-west coast of the Greek mainland, washed by the Ionian Sea. In the proximity, you can find the popular island of Corfu. The municipality can boast typical Greek architecture, similar to the one you can find in seaside resorts. It consists of colourful houses built in a cascade on a slope above a blue bay surrounded by green olive trees and rocks. Moreover, the rich history left there many traces, today admired by thousands of visitors; including a Venetian castle from the 11th century.

Lichnos beaches

Nonetheless, one of the biggest Parga attractions are its beaches, e.g. Lichnos located only 4 km away from the town. In this area, the Aegean Sea creates all shades of blue, and it is exceptionally clean. The white and goldish stretch of fine sand with an admixture of rather big pebbles can be found all along the coast, where hundreds of years old olive trees grow. On the beach you will find facilities like showers and the possibility of practicing water sports (water skiing, paddle boats, diving and snorkelling, and surfing). There are also enough opportunities to refresh yourslf or to taste traditional Greek cuisine, with some of the restaurants being open till late at night. Otherwise life calms down in the resort after the sunset, with people going only for walks on the coast. Those who love fishing can fish in the local sea waters. In the Lichnos surroundings, you will also find little abandoned bays where you can get or by boat taxi or walking across a hill. You can also bathe there naked.

Parga - Lichnos: Video

To get to Lichnos from Parga, you can also take a taxi:

Video

Parga  - Lichnos surroundings

As far as accommodation is concerned, in Lichnos you can choose from the facilities near the beach where you can stay in a rented toom, or use the local campsite with all the necessary equipment.

The resort surroundings abound in historical sites. The best option is to rent some means of transport - a car, a motorbike or a bicycle, and set off to explore the surroundings on your own. Those who like walking can also make a walking trip around Parga. If you want to explore the places that cannot be accessed on dryland, you can rent a boat or a paddle boat and visit the cave where the very goddess of Aphrodite is said to have been bathing.

Tips on a hotel in the resort Lichnos - Parga

Salvatore Villa

Vila Salvatore 1 o rozloze 95m2 s privátním bazénem nabízí luxusní ubytování pro 2-4 os. Vila se skládá ze dvou ložnic, dvou koupelen se sociálním zarířením a plně vybavené kuchyně (k dispozici i kávovar, rychl.konvice) a terasou se vstupem k bazénu.

1.

Spa Salvatore

Hotel Spa SALVATORE**** nabízí luxusní ubytování v prostorných pokojích pro 2-4 os. a apartmánech pro 3-4 os., které jsou vybavené kuch. koutem (k dispozici i kávovar, rychl.konvice, mini-lednice), mini-barem, sociálním zařízením, wifi připojením a klimatizací zdarma, TV/SAT, rádiem, domácím kinem s DVD přehrávačem.

2.

Lichnos Beach from 19 513 Kč with all the fees

V prostorné zahradě ve svahu zátoky Lichnos přímo u krásné pláže se nachází oblíbený hotelový komplex Lichnos Beach, který je tvořen hlavní hotelovou budovou s recepcí a několika nízkopodlažními budovami v zahradě. Zde také najdete sladkovodní bazén s dětským brouzdalištěm obklopený olivovými stromy, u pláže je hotelová taverna, kterou můžete přes den využít k lehkému občerstvení. Pláž s pískem a oblázky a s krásně čistou vodou je obklopená zeleným piniovým hájem, pronajmout si zde můžete lehátka a slunečníky nebo se jen tak natáhnout do vyhřátého písku. Lichnos se nachází jen několik kilometrů do Pargy, kam se snadno dostanete taxíkem nebo delší procházkou. A po procházce v rušných ulicích Pargy se zase můžete vrátit do klidné a pohodové zelené zátoky Lichnos. Hotel Lichnos Beach doporučujeme všem klientům a především rodinám s dětmi.

3.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku unlisted

Latest ratings

Unknown user, 11. 4. 2018

Recommended

Skvělé!
--- • --- • ---
---