Recovering a forgotten password

Setting up a new account

Stegna

Area
Type of resort Klidné
The Stegna resort is located on the south coast of Rhodes about 30 km from the capital and the airport.
Drive on the main road connecting north and south to the village of Archangelos, then turn to the coast (there are signs on the road).
User reviews
5/5
Skvělé!

the Evaluation of the helping others travellers. If you have already visited Stegna, we will be very grateful for your opinion.

Rate

The current offer of hotels, apartments and studios

Stegna Resort

The Stegna resort is a small homely place giving a peaceful, almost sleepy impression. The little road leading to the place is a blind one, so there is not too much traffic either. The area can be found about 3 km from Archangelos located on the main road connecting the north and south of the island, approximately between Lindos and Faliraki. You will drive on a small tarmac road down to the sea and find yourself in a totally peaceful place. Once you get to the sea, the road leads to the right only. On your left hand, there are about 500 metres of tiny beaches (Stegna north) looking calm and romantic as there is almost no housing development in the area and you can walk there, too. Even during the high season, Stegna beaches are rather peaceful and not overcrowded.

When turning to the right, the small road will take you around a small port to a bay with an about 800 m long beach (Stegna south). The beach is a sandy one, about 30-50 m wide, and offers everything you might need for sunbathing. There are no huge hotel complexes but family suites and bungalows on the slope, and tavernas, small shops and bars along the street passing all along the beach.

Who is Stegna suitable for?

Don´t expect any bustling nightlife, discos or noisy entertainment. Stegna offers peace and romanticism where you can sunbathe on the beach during the day, and go for a walk in the evening or sit down over some tasty dish or drink, listening to the murmuring of the sea. Given the resort character and its location, Stegna is also recommendable for families with children and all others who want to rent a car and travel on the island.

In Stegna, there is also a motorboat rental service, so you can also go for boat trips.

Where else to go on Rhodes

Some of the most visited resorts on Rhodes are: Afandou, Faliraki, Gennadi, Haraki, Ialyssos, Ixia, Kalathos, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou, Kremasti, Lardos, Lindos, Pefki, Rhodos, Stegna and Theologos.

Tips on a hotel in the resort Stegna

Marianthi studios from 12 490 Kč with all the fees

Příjemná jednopatrová vilka Marianthi se nachází jen pár kroků od široké písčito – oblázkové pláže a v blízkosti plážové promenády. Restaurace a obchůdky jsou v okolí.

1.

Antuan Matina studios from 9 982 Kč with all the fees

Příjemná jednopatrová vilka Antuan - Matina leží nedaleko starého přístavu mimo přímý dosah komunikace. Vilka je oplocená a obklopuje ji udržovaná zahrada plná květin a subtropického ovoce. Krásnou písčito-oblázkovou pláž máte na dohled, je to skutečně pár kroků.

2.

from 14 990 Kč with all the fees

Velice oblíbená studia Anthoula se vyznačují vynikající polohou - pouhých 30 metrů od krásné písečné pláže v typickém řeckém letovisku ve městě Stegna. Nabízí studia s kuchyňským koutem pro 2-4 osoby. Nákupy můžete obstarat v místních marketech, okolní bary a restaurace nabízejí bohaté množství autentických řeckých jídel za skvělé ceny. Doporučujeme všem, kteří upřednostňují dovolenou v typicky řeckých studiích v klidnějším letovisku.

3.

Stegna Star suites from 12 086 Kč with all the fees

Moderní jednopatrový dům Stegna Star je situován v centru vesničky Stegna v bezprostřední blízkosti písčito-oblázkové pláže. Dům od pláže odděluje pouze místní komunikace. Průčelí domu je přímo na hlavní třídě. Je zde však klid, protože obytná část je oddělena od ulice malou tavernou.

4.

from 10 111 Kč with all the fees

Nově postavená studia a apartmány Stegna Beach Premium se nacházejí přímo v srdci malebného letoviska Stegna. Ubytování je od písečné pláže vzdáleno jen pár kroků. Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky. V těsném okolí se nachází několik taveren a barů, nedaleko je také obchod s potravinami.

5.

Paradis from 11 990 Kč with all the fees

4 studia a apartmány

6.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku unlisted

Latest ratings

Unknown user, 12. 6. 2020 Malá vesnička s milými lidmi, krásné pláže, nedaleko letiště a v blízkosti je několik nádherných pláží.

Recommended

Skvělé!
--- • --- • ---
---